Answer: Vítejte v 9. týdnu těhotenství: Co se děje s vámi a vaším miminkem?

9 Týden Těhotenství

Vývoj miminka v 9. týdnu

Váš drobeček už není embryo, ale oficiálně plod, a to o velikosti hroznového vína! Měří zhruba 2-3 centimetry a váží kolem 4 gramů. Rychle roste a vyvíjí se. Jeho hlavička se zakulacuje a na krku se rýsují záhyby. Očička se posouvají dopředu obličeje a začínají se vyvíjet oční víčka. Ušní boltce jsou zřetelnější a na prstících se formují nehty. Vnitřní orgány jako játra, ledviny a střeva pokračují ve svém vývoji a začínají plnit své funkce. Miminko se už v bříšku hýbe, i když to ještě necítíte. Jeho srdíčko bije asi 150 tepů za minutu, což je dvakrát rychleji než u dospělého člověka.

Velikost miminka: Malina

Vaše děťátko se tento týden co do velikosti vyrovná malému, šťavnatému plodu – malině. Měří přibližně 1,2 centimetru a váží kolem jednoho gramu. I když je stále drobounké, už teď se v jeho těle odehrávají velké věci. Jeho srdíčko bije na plné obrátky a vyvíjí se mu základní orgány jako mozku, játra a ledviny. Dokonce se mu začínají formovat i končetiny, i když zatím vypadají spíše jako malé pupeny.

Změny v těle maminky

Těhotenství je období obrovských změn, a to nejen v životě ženy, ale i v jejím těle. Hormonální bouře ovlivňuje prakticky každý orgán. Děloha se z velikosti pomeranče zvětší tak, aby se do ní vešlo miminko, placenta a plodová voda. S rostoucím bříškem se posouvají i vnitřní orgány, což může způsobit pálení žáhy nebo zácpu. Zvýšený objem krve v těle maminky může vést k zadržování vody a otokům, zejména nohou a kotníků. Častěji se také chodí na toaletu, a to kvůli tlaku na močový měchýř. Prsa se zvětšují a připravují na kojení, mohou být citlivější a tmavší. Změny se dějí i na kůži, která se vlivem hormonů může více pigmentovat, objevují se strie a pigmentová skvrna na obličeji. I když jsou tyto změny přirozené a dočasné, je důležité o nich s lékařem mluvit a pečovat o sebe.

Příznaky těhotenství

Těhotenství je pro každou ženu jedinečnou zkušeností a příznaky se můžou lišit. Některé ženy nepociťují žádné změny, zatímco jiné zaznamenají celou řadu příznaků. Mezi nejčastější patří vynechání menstruace, ranní nevolnost, citlivost prsou, únava a častější močení. Vynechání menstruace je často prvním signálem, ale nemusí nutně znamenat těhotenství. Ranní nevolnost se obvykle objevuje mezi 4. a 8. týdnem těhotenství a může trvat několik týdnů. Citlivost prsou je způsobena hormonálními změnami a může se projevovat bolestí, napětím nebo zvětšením prsou. Únava je běžná v prvním trimestru a je způsobena zvýšenou hladinou hormonu progesteronu. Častější močení je způsobeno tlakem rostoucí dělohy na močový měchýř. Pokud máte podezření na těhotenství, je důležité navštívit lékaře, který vám potvrdí diagnózu a poskytne vám další informace.

První ultrazvuk

Těhotenství je pro budoucí rodiče obdobím plným očekávání a radosti. Jedním z nezapomenutelných okamžiků je bezesporu první ultrazvukové vyšetření, které umožňuje rodičům poprvé spatřit jejich nenarozené dítě.

První ultrazvuk se obvykle provádí mezi 10. a 14. týdnem těhotenství. Během vyšetření lékař nebo zdravotní sestra nanese na břicho těhotné ženy speciální gel a poté přiloží ultrazvukovou sondu. Ta vysílá zvukové vlny, které se odrážejí od plodu a vytvářejí obraz na monitoru.

První ultrazvuk slouží k potvrzení těhotenství, určení jeho délky a zjištění srdeční akce plodu. Lékař také zkontroluje, zda se plod nachází v děloze a zda nedochází k vícečetnému těhotenství. Pro budoucí rodiče je to jedinečná příležitost vidět tlukoucí srdíčko svého dítěte a ujistit se, že je vše v pořádku.

Strava v těhotenství

Těhotenství je období velkých změn a výzev pro vaše tělo. Jednou z nich je i přizpůsobení stravovacích návyků. Zdravá a vyvážená strava je v těhotenství důležitější než kdy jindy, protože poskytuje živiny nejen vám, ale i vašemu rostoucímu miminku. Zaměřte se na pestrou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, libové bílkoviny a zdravé tuky. Nezapomínejte na dostatečný příjem kyseliny listové, železa, vápníku a jódu. Kyselina listová se nachází v listové zelenině, luštěninách a citrusových plodech a je důležitá pro správný vývoj nervové soustavy plodu. Železo je nezbytné pro tvorbu červených krvinek a najdete ho v červeném mase, luštěninách a listové zelenině. Vápník je důležitý pro zdravé kosti a zuby a najdete ho v mléčných výrobcích, sardinkách a brokolici. Jód je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a najdete ho v mořských rybách, mléčných výrobcích a jodizované soli. Důležité je pít dostatek tekutin, ideálně čisté vody. Naopak se vyhýbejte alkoholu, nadměrnému množství kofeinu a syrovým nebo nedostatečně tepelně upraveným potravinám. Pokud si nejste jistá, co je pro vás v těhotenství vhodné, poraďte se se svým lékařem nebo nutričním terapeutem.

Tipy pro 9. týden

Tento týden se zaměřte na plánování a organizaci. Z hektického života se snadno vytratí důležité úkoly a schůzky. Vytvořte si systém, který vám pomůže udržet si přehled. Může to být diář, aplikace v telefonu nebo nástěnka s poznámkami. Důležité je najít to, co vám vyhovuje nejvíce. Nezapomínejte na odpočinek. I když máte pocit, že musíte stihnout milion věcí, udělejte si čas pro sebe. Přečtěte si knihu, běžte do přírody nebo se setkejte s přáteli. Krátká pauza vám pomůže načerpat energii a vrátit se k úkolům s čistou hlavou. A nakonec, nezapomeňte se pochválit za své úspěchy. I malé krůčky vpřed si zaslouží uznání.

Co očekávat dále

Věříme, že vám tento článek pomohl zorientovat se v dané problematice. Sledujte naše další články, kde se dozvíte více. Nezapomeňte se také podívat na naše webové stránky, kde najdete další užitečné informace a tipy.

Publikováno: 03. 06. 2024

Kategorie: děti

Autor: Terezka Brabcová

Tagy: 9 týden těhotenství | informace o těhotenství